כיצד פועלות מכונות שטיפה לרצפות ומדוע כדאי לשקול לרכוש אחד?

מכונות לשטיפת רצפות, הן כלי ניקוי חשוב ביותר עבור מגזרים תעשייתיים ומסחריים רבים.

מכונות שטיפה לרצפות משתמשות במברשות המונעות באופן מכני על פני הרצפה, על מנת להסיר לכלוך ופסולת בעזרת כימיקלים וסבונים ייעודיים.
המכונות הללו מקרצפות ושוטפות את הרצפה עם תמיסת הניקוי המופקת ממיכל המכונה והמים. לאחר תהליך הקרצוף, הסבון והלכלוך, ושאריות המים, נאספים באמצעות מערכת של מגבים, לתוך מיכל האיסוף. בתום תהליך השטיפה והייבוש, שמתרחש בפסיעה אחת, נשאר משטח נקי, יבש ובטיחותי.

סוגי מכונות שטיפה לרצפות

ישנם שני סוגים עיקריים של מכונות שטיפת רצפות:

  1. האחת נדחפת ידנית על ידי מפעיל המכונה, ונקראת "מכונת שטיפה מופעלת על ידי הולך".
  2. המכונה השנייה, היא מכונה המופעלת על ידי נהג, הנוהג על מכונת השטיפה על מנת לבצע את תהליך הניקוי. המכונה נקראת "מכונת שטיפה רכובה".

כל מכונה בעלת מאפיינים ייחודיים, ומתאימה למשימות וסביבות עבודה שונות.

איך לבחור את מכונת השטיפה הכי טובה עבורך?

  • מברשות - איכות מערכת המברשות ויכולת הניקוי שלהן חשובה ביותר. בעזרת המברשות ניתן להרים את הלכלוך והפסולת ביעילות ובאפקטיביות טובה יותר מהרצפות. בנוסף, למכונות שטיפה רבות, יש אפשרות ליישור עצמי או הפעלת לחץ בעת הצורך, על מנת להתמודד עם רצפות ומשטחים לא ישרים או כאשר יש צורך במתן לחץ בעת התמודדות עם חומרים מורכבים יותר.
  • מקור הכוח של המכונות - מכונות שטיפה לרצפות מונעות על ידי כבל חשמלי או על ידי סוללות נטענות. אחד השיקולים המרכזיים, היא מהי הקירבה לספקי הכוח. האם יש מקור חשמלי באזור שבו צריכים לנקות. למשל, האם יש מקור חשמלי בטווח של 15 מטר? האם יש אנשים נוספים בסביבת העבודה שכבלים חשמליים יכולים להוות בעיה בטיחותית עבורם?
    בעת האחרונה, מכונות שטיפת רצפות המופעלות על ידי סוללות, הופכות להיות נפוצות ושכיחות יותר. עם התקדמות הטכנולוגיה, והשיפור באיכות הסוללות, אפשר להשתמש בהן לפרקי זמן ארוכים למדי, לא צורך בטעינה. יש חשיבות לבדוק מהו שטח הניקוי ושיעור הפרודוקטיביות, על מנת לבחור מכונה עם חיי סוללה ארוכים מספיק לצרכים שלך.
  • מכלי התמיסה והאיסוף - על מנת לבחור מכונת שטיפה לרצפה, המתאימה לצרכייך, יש צורך להבטיח שיש מספיק קיבולת לניקוי שטח הרצפה הנדרש.
  • חוזק ועמידות גוף מכונת השטיפה - במקומות עבודה תעשייתיים, כשסביבת העבודה מאתגרת. יש צורך לדאוג שגוף המכונה יהיה עמיד בפני פגיעות שונות.

מונחים שחשוב לדעת על מכונות לשטיפת רצפות לפני כל קנייה:

מידות מכונת השטיפה:

מידות מכונות השטיפה, מתייחס לגודל הפיזי של המכונה, שכן, צריך להתחשב בפתחים שיש בסביבה שבה המכונה צריכה לעבור, ולוודא את גודל מקום האחסון של מכונת השטיפה.

רוחב ניקוי העבודה:

המושג מתייחס לרוחב הניקוי של מברשת הניקוי. המושג משמעותי ביותר, מכיוון שהוא רלוונטי להערכה של משך הזמן לנקות את הרצפה. (במידה ומדברים על מהירות המכונה, יש לקחת בהערכת הזמן גם את המשתנה הזה). מידות השטח המנוקות רלוונטיות במידה ויש רווחים או מעברים קטנים שהמכונה צריכה לעבור דרכם.

רוחב מגב מכונת השטיפה:

המגבים אוספים את המים המלוכלכים בחלק האחורי של המכונה. גורפים ואוספים את המים לתוך מיכל האיסוף. המגב רחב יותר מגוף המכונה, ומהווה חלק חיוני בפעולת הניקוי. מגב לא יעיל, ישאיר אחריו מים מלוכלכים. לכן, רוחבו של המגב, חייב להיות מותאם ליכולת שלו לכיסוי השטח. לדוגמא, מגב רחב מדי, הופך את פעולת הניקוי ללא יעילה.

עוצמת היניקה של מכונת השטיפה:

מושג חשוב הוא כוח השאיבה. פעולת השאיבה שאוספת את המים השוטפים את הרצפה, חייבת להיות בעלת עוצמה, על מנת להשאיר את הרצפה נקייה, יבשה ובטוחה במעבר אחד.

קיבולת מיכל מכונת השטיפה:

קיבולת המכלים היא הגורם שקובע כמה זמן מכונת השטיפה יכולה לעבוד לפני מילוי או ריקון מיכל המים. קיבולת המיכל יכולה לנוע בין 4 ליטר למכונות עם למעלה מ- 150 ליטר.

אפשרויות הבחירה בין מברשת / רפידה עבור מכונות השטיפה לרצפות:

מכונות שטיפה לרצפות משתמשות במברשת גלילית, רולר או במברשת דיסק. הבחירה תלויה בסוג משטח הרצפה, מידת רמת המשטח, אופי הלכלוך, על מנת להחליט איזו בחירה נותנת את תוצאת הניקוי, היעילה והחסכונית ביותר.

לחץ מברשת

הלחץ שמברשת הניקוי מפעילה על הרצפה, הוא מהווה משתנה חשוב ביעילות הניקוי, בעיקר במשטחים לא אחידים.

מהירות מברשת

המברשת מחדירה את חומרי הניקוי לתוך משטח הרצפה. ניקוי מהיר יותר, פירושו ניקוי יעיל יותר.

מכונות שטיפה אוטונומית

מכונות שטיפה אוטונומיות, מהוות המשך התפתחות של מכונות השטיפה לרצפות. מכונות אוטונומיות, המסייעות לצוותי הניקוי במשימות רבות, הדורשות ניקוי וחיטוי אזורים רבים, תוך יעילות ובטחון לסביבה. מכונות קלות לתפעול ולתחזוקה. המכונות נותנות מענה לבתי ספר ואוניברסיטאות, אולמות אירועים, מרלוגים, קניונים ושטחי מסחר ועוד.