המלצות חיטוי משטחים להתמודדות מול נגיף קורונה: ריחוק חברתי, עטית מסכה, היגיינה אישית, חיטוי משטחים, חיטוי מבנים.

וירוס הקורונה (Covid 19) תפס את כל העולם בהפתעה. ההתמודדות מולו יוצרת שינויים בטווח הקצר ותיצור שינויים לטווח הארוך. זהו וירוס שאינו מוכר לעולם הרפואה והמדע, עובדה אשר הכריחה אותנו להתמודד עם מציאות לא מוכרת, ואומנם מבצע החיסונים לווירוס הקורונה הוגדר כהצלחה, אנחנו עדיין לומדים אותו, את הוריאנטים השונים ומידת ההשפעה והחסינות כיום לאחר שאחוז גדול מהאוכלוסיה כבר חוסן או מאידך הבריא.

המלצות להתמודדות מול נגיף הקורונה

ריחוק חברתי, עטית מסכה היגיינה אישית. וכן, חיטוי תעשייתי הכולל: חיטוי משטחים, חיטוי מבנים, וניקוי אזורים \ חללים בהם אנו נמצאים.

מכיוון שיש חשש שהנגיף שורד במשך ימים על משטחים, ניתן להידבק גם על ידי מגע יד עם משטח מזוהם בנגיף והעברתו לאזור הפנים ומשם לדרכי הנשימה. לכן חשוב לטהר משטחים מזוהמים בנגיף הקורונה, בד"כ באמצעות מכונות שטיפה בלחץ לחיטוי יסודי, בדגש על אזורים שבאו במגע עם חולים מאומתים, כגון:

 • בית מגורים של חולה מאומת.
 • בתי חולים ומרפאות.
 • תחבורה ציבורית.
 • כלי רכב לניוד חולים.
 • חנויות מרכולים ובתי מרקחת.

לפי הדוח,של משרד הבריאות האמריקאי, לנגיף עצמו יש מעטפת אשר רגישה לחומרי חיטוי. דבר שמקל על ההתמודדות מולו.

חברת "עוז בת גלים" מצוידת במכונות לחיטוי ובמכונות ניקוי מדהימות לחללים בגדלים שונים, בעלי צרכים מגוונים וייחודיים; גרניקים, קיטוריות, מכונות קיטור תעשייתיות, מכונות פולישמקרצפות, שואבים יעודיים וכמו כן בכימיקלים כחומרי חיטוי קורונה מעולים.

לרכישת מכונה לחיטוי קורונה וייעוץ אודות חיטוי וניקוי קורונה תעשייתי או ביתי כתבו לנו או התקשרו ל: 1-700-701-174

תהליך חיטוי קורונה תעשייתי

דו"ח משרד הבריאות של ארצות הברית מדגיש כי, אין מידע מבוסס לגבי משך הזמן ששורד נגיף הקורונה החדש, אך ניתן ללמוד ממחקרים שבוצעו על נגיפים דומים ממשפחת הקורונה. הדו"ח מסביר כי לפי מחקרים שנערכו על נגיף מסוג SARS שהיה אחראי להתפרצות בשנת 2003, כי שרידות הנגיף מוערכת במספר ימים על גבי משטחים שונים.

כיצד לנהל את תהליך החיטוי בעת הקורונה?

לפי הדוח של משרד הבריאות האמריקאי, הדבר החשוב ביותר הדבר המרכזי שחשוב לעשות, זה לייצר פרוטוקול שיטתי עם מתודה מסודרת, שיהיה נגיש ומובן לכל העובדים והמשתמשים במרחב הפרטי והציבורי.

תוכנית חיטוי לנגיף הקורונה

ראשית, יש לאבחן איזה סוג של חפצים ניתן לאחסן או להוציא לתקופה הקרובה. לבחון הסרה ואחסון של חפצים רכים, כגון שטיחים או מושבים אותם קשה יותר לחטא.
לאחר מכן, יש צורך להגדיר את השטחים והחללים שיכולים להסתפק בניקוי רגיל.

אילו משטחים זקוקים לחיטוי נגד קורונה?

כאשר מדובר בחיטוי מבנים או חיטוי משטחים, ישנם משטחים וחללים בהם אפשר להסתפק בניקוי רגיל (מים וסבון):

 • משטחים שלא באים איתם במגע רב.
 • משטחים שילדים עלולים להכניס לפה ולכן לא ניתן ליישם עליהם חומרי חיטוי.
 • משטחים באוויר הפתוח, למעט משטחים ספציפיים שבאים איתם במגע רב ואותם מומלץ לחטא.
 • חלל שלא נעשה בו שימוש במשך 7 ימים רצופים.

משטחים שצריך להתייחס אליהם באופן מיוחד, ולחטא אותם לפי "פרוטוקול קורונה" הם:

חללים ונקודות מגע, שתדירות המגע בהם היא גבוהה מאד: ידיות, חדרי שירותים, שולחנות, טלפונית, דלפקים, מתגי תאורה, מסכי מגע, מקלדות, מתגי מזגן, טלפונים, שירותים, ברזים וכיורים, ידיות משאבת דלק, מסכי מגע, מכונות כספומט, אינטרקום דלת כניסה.

חיטוי משטחים, חיטוי מבנים וחללים פתוחים וסגורים

את פעולת הניקוי והחיטוי יש צורך לעשות בכל מקום פרטי וציבורי. כאשר מדובר בחיטוי שטחים או חיטוי מבנים, פעולת הניקוי והחיטוי חשובים ביותר כאשר יש תחלופה גבוהה של בני אדם. מקומות אלו מועדים לפורענות לדוגמא; שטחים ציבוריים, קניונים, סופרמרקטים, מפעלים, חנויות, בתי מרקחת, חדרים נקיים, בתי מלון, בתי חולים כלי תחבורה ציבוריים, רכבות, מוניות, אוטובוסים ועוד.

שם הסיכון להדבקה הוא גבוה ביותר. ולכן, יש חשיבות לשמור על כללים מאד מסודרים ידועים לכלל העובדים והאנשים. הרשות להגנת הסביבה בארצות הברית, נתנה אישורים רשמיים על יעילות החיטוי נגד וירוסים, ולמעשה, מאשרת את ההוכחה ליכולת שלו לחטא משטחים וחללים.

חיטוי בתי חולים ומסדות רפואיים

עוז בת גלים מספקת מגוון פתרונות חיטוי וניקוי להתמודדות והפחתת מזהמים קשים ביותר ביעילות וביסודיות לשביעות רצון הצוותים וכמובן החולים במחלקות השונות. מכונות השטיפה שלנו מיועדות ומומלצות במיוחד לניקוי וטיהור חדרי המטופלים וחדרי הניתוח בבתי החולים ללא קיצורי דרך ובמבחן התוצאה על הצד הטוב ביותר.

תהליך העבודה עם מכונות חיטוי

בחללים ובמשטחים שיש אפשרות לנקות עם מכונות ניקוי, רצוי וכדאי להשתמש במכונה לחיטוי, באמצעות מכונות אדים וקיטור, קיטור מים חמים ובמכונות ניקוי; מקרצפות, מכונות שטיפה בלחץ מים קרים ומכשירי חיטוי, על מנת לאפשר לעובדים או לחברי המשפחה שמנקים, להתמקד בחיטוי בנקודות המגע הגבוהות שמהוות סיכון לאנשים שנמצאים בחלל זה, כגון: ידיות, כפתורים, מתגים, מקלדות, מסכי מגע, מעקות, שולחנות ומשטחי עבודה.

במרכולים, בתי מרקחת ובתי עסק אחרים, החיטוי יתבצע עם מכונות ניקוי מקצועיות ומומלץ לבצע חיטוי מספר פעמים ביום בניגוב של משטחים בהם נוגעים בתדירות גבוהה. לדוגמא, בידיות של עגלות סופר, קופות וכל משטחים בהם יש מגע של אנשים רבים. במרכולים אין לבצע חיטוי ישיר על מזון בין אם הוא ארוז או חשוף. כמובן, אין להשתמש בציוד הדברה משומש לטובת חיטוי.

בכל מקרה, הדוח ממליץ על אוורור החלל המטוהר למשך 15-30 דקות לפני הפעלתו מחדש, לא משנה באיזה חומר כימי משתמשים. וכמובן שצוות החיטוי צריך ציוד מגן אישי מותאם.

התאמת אמצעי החיטוי לגודל החלל או המשטח המזוהם

הדוח ממליץ על התאמת אמצעי החיטוי לגודל החלל או המשטח:

 • חיטוי שטחים גדולים - הדו"ח ממליץ להשתמש במכונות ניקוי מקצועיות, או מכונות רובוטיות (כפי שנעשה בשדות התעופה בקנדה) ולהקפיד על נקודות המגע האנושיות באמצעות חומרי ניקוי שפוגעים ברקמה של הנגיף. כגון דלפקים, מעקות, חדרי המתנה, שירותים ועוד.
 • חיטוי משטחים בגודל בינוני - ניתן להשתמש במכונות ניקוי מקצועיות, שמנקות את החללים בצורה יסודית. ולמשטחים יש צורך בריסוס/ניגוב של חומרי ניקוי מבוסס כוהל .
 • חיטוי משטחים קטנים - חיטוי של משטחים קטנים מומלץ באמצעות אתנול (סוג של כוהל) בריכוז 70% שניתן לרכוש במגוון חנויות (אלכוג'ל וכו'), לשפוך ישירות על המשטח או על מטלית ולמרוח על המשטח. ניתן גם להשתמש במטליות (מגבונים) מבוססות אלכוהול.

חומרי חיטוי לקורונה

לאחר שיודעים איזה משטחים רוצים לחטא, צריך להתאים חומרי חיטוי לקורונה ואת הציוד לשימוש בחומרי החיטוי הנבחרים. לפני השימוש יש לעיין ולעקוב אחר הוראות היצרן להשתמש בציוד בטיחות תואם ניקוי משטחים מלוכלכים עם מים וסבון לפני החיטוי.

פתרונות שטיפה וניקוי: טיהור וחיטוי משטחים וחללים שונים

לחברת "עוז בת גלים" יש מספר פתרונות לחיטוי מבנים, ניקוי חללים ומשטחים שונים. פתרונות פנים ופתרונות חוץ.

לאחר שמכינים מתודה מסודרת, לגבי הניקיון. יש צורך להכין רשימה של חומרים אנטי- בקטריאליים שמשמידים את הווירוס, וכן רשימת ציוד פרקטית שיכולה להתאים לניקוי החללים.

חברת "ISTOBAL"

בנוסף, חברת "ISTOBAL" הספרדית, המובילה בפתרונות שטיפה וטיפול בתעשיית הרכב, פיתחה קשתות אוטומציות לחיטוי (PPE) - קשתות ייחודיות המחטאות אנשים ורכבים שאפשר להציב באופן קל ביותר בכנסיה לכל אתר.

חברת "ISTOBAL" מייצרת קשתות לחיטוי חיצוני של כלי רכב רפואיים כמו אמבולנסים, וציי כוחות הביטחון, עם כושר חיטוי ממוצע של כאלף כלי רכב ליום. מערכת זו מתמודדת גם עם חיטוי של כלי רכב גדולים. טכנולוגיית החיטוי המתקדמת, מסיימת את תהליך החיטוי ברכבים תוך 15 שניות חיטוי מלא.

הקשתות הראשונות לחיטוי עובד כבר בספרד, בערים כמו מדריד וולנסיה.
סוג נוסף של פיתוח הוא של קשתות המרססות חומר חיטוי על אנשים, אפשר להעמיד את קשתות אלו, בכניסה לכל מקום. בתי חולים, קניונים, חנויות, מסעדות חדרי כושר ועוד.

באותו נושא