אחד השואבים המרכזיים והחשובים הינו שואב אבק מוגן הפיצוץ. ישנה חשיבות רבה להבין את המונחים המקצועיים, על מנת לבחור את שואב האבק התעשייתי, המתאים בדיוק עבורך.

שואבי אבק נועדו לשמור על סביבות עבודה בתעשיות השונות, בטוחות, נעימות ומאפשרות עבודה רציפה ללא השבתות מיותרות. שואבי האבק השונים נותנים מענה למגוון של דרישות וצרכים. שואבי אבק תעשייתיים, נועדו לשימוש בתעשייה מגוונת, והם שואבים בעלי מנוע רב עוצמה. מערכת השאיבה המתקדמת של השואב, מצליחה להתמודד בהצלחה מול מגוון של חומרי הגלם שיש בתעשייה, שאריות של: פלסטיק, נייר, מזון, נסורת, שבבי מתכת, נוזלים, חומרי צבע ועוד.

על מנת להתמודד עם סביבת העבודה המורכבת, יש צורך להשתמש בשואב אבק חזק בכדי למנוע פיצוץ של המנוע. המנוע מאוחסן בקופסת מתכת אטומה, המונעת מהמנוע לייצר ניצוצות חשמליים, או להתפרק ולפגוע באנשים ובסביבת העבודה.

למה צריך שואב אבק מוגן פיצוץ?

ATEX הוא ראשי תיבות של "אטמוספירות מתפוצצות". כל שואב אבק המסומן בשם זה, נקרא "שואב אבק מוגן פיצוץ" ובעל ערכת הנחיות ותקנים של EEC, המשמשת הגנה מפני סכנת פיצוץ כאשר קיימת סכנת פיצות בנוכחות גז דליק ו/או אבק. האטמוספירה הנפיצה יכולה להכיל גזים דליקים, ערפילים, אדים או אבק דליק. כאשר יש ריכוז מספיק של חומרים אלו, יחד עם אוויר. מקור ההצתה עלול לגרום לפיצוץ.

ההוראות משנת 1989, מהאיחוד האירופאי, כמו EEC 89/391, עוסקת רבות בשיפור הבריאות והבטיחות בעבודה, ועוסקת בסכנת הפיצוצים. הוראה 2009/104 EC מתייחסת באופן ספציפי לתקינות ובטיחות של שואבי אבק תעשייתיים. "עוז בת גלים" מייבאת מחברת "nilfisk" שואבי אבק תעשייתים, עם אישורי ATEX, המאושרים על ידי הרשויות של האיחוד האירופאי, שמאפשרים התמודדות בטוחה ומוגנת מפני פיצוץ.

לייעוץ, המלצות והתאמה אישית מוזמנים ליצור איתנו קשר ו\או להתקשר ישירות 1-700-701-174.

איך אבק וגז מתפוצצים?

התנאים הדרושים להתרחשות פיצוץ או שריפה הם: הימצאות חומר בעירה, חמצן ומקור הצתה. ישנם גבולות עליונים ותחתונים של ריכוז הדלק (גז או אבק) באטמוספירה אשר קובעים את האפשרות של פיצוץ. במקרה של אבק במיוחד, גודל החלקיקים המתפזר קובע את הפוטנציאל לפיצוץ. בעת שימוש בשואב אבק תעשייתי, קיים מסביבו אוויר וחמצן, ויש גם ענני אבק ואולי גז או אדים דליקים. ולכן, שניים משלושת האלמנטים שיכולים ליצור פיצוץ נמצאים תמיד: אוויר (חמצן) וחומר בעירה.

שואבי האבק התעשייתים בעלי אישור ATEX של Nilfisk מבטלים את הפרמטר השלישי, דהיינו הניצוץ או כל מקור של בעירה. שואבי האבק מוגני הפיצוץ, למעשה, מונעים את מקור ההצתה, שיכול להתקיים באמצעות ניצוץ או כל גורם ממנוע השואב. כך אנחנו הופכים את פעולות השאיבה והניקוי בטוחות לצוות העובדים והלקוחות.

שואב אבק מוגן פיצוץ שואב אבק בטיחותי

שואב אבק לחומרים מסוכנים

שואב אבק תעשייתי

מהם המצבים הנפוצים ביותר בהם צריך להשתמש בשואב האבק המתאים למניעת פיצוצי אבק או גז?

 • אבק - הובלה ו/או העברת אבק, או פעולות ניקוי במגזרים ובתעשיות השונות: מזון, מזון לבעלי חיים, תרופות, תרופות צמחיות, משקאות חריפים, חומרי ניקוי, תעשייה,עיבוד עץ, פלסטיק, צבעים, כימיקלים, תעשיית הפטרו-כימית, ייצור חשמל ומיחזור.
 • גז - תעשייה פטרוכימית, משקאות חריפים, עשבי תיבול, תחנות דלק, חלוקת דלק, ייצור צבעים, שטיפה בחומרים ממיסים, כימיקלים, תעשייה ותחזוקה, כרייה עילית, הנדסת חומרים ומתכות, ביו אנרגיה ועוד. אזורים בהם נעשה שימוש בשואבי אבק בקטגוריית ATEX, יש צורך לאפיין לאזורים על בסיס של תדירות ומשך הימצאות של חומר הנפץ. יש חשיבות רבה ביותר לסווג את אזור העבודה, לבין סוג ויישום המכונה שתיתן מענה בטוח ונכון על פי הנחיות ה- ATEX.

על הלקוח מוטלת האחריות להגדיר/לסווג את אזור העבודה בו יעבוד שואב האבק. שואבי האבק מסווגים לפי סביבת העבודה, החומרים וצפיפותם. על מנת לתת מענה בטיחותי וקפדני.

שתי נקודות חשובות נוספות:

 1. שאיבה מעולה לסביבות עבודה בעלות פוטנציאל לנפיצות יכולה וצריכה להתקיים. יש חשיבות רבה למערכת סינון סינון רב שלבית מדורגת. מערכת זו, משתמשת בסדרה של מסננים אנטי-סטטים אשר נועדו ללכוד ולשמור חלקיקים כשהם נעים בצינורות השואב, ולמנוע חזרת האבק לסביבה. מסננים ברמת סינון של HEPA מצליחים ללכוד את האבק גם ברמת חלקיקים קטנים ביותר.
 2. שואבי האבק חסיני הפיצוץ, הם למעשה, חסיני פיצוץ לליבה. משמעות הדבר, שכל חומר או חלק שיש בשואב, מהמעטפת החיצונית ועד למכניקה הפנימית, כולל המנוע, מתגים, מסננים, צינורות, עשויים מחומרים שאינם דליקים כמו נירוסטה או פלדה.

המלצות למניעת פיצוץ בסביבות עבודה:

 • למזער ככל האפשר את הבריחה של האבק מציוד או ממערכות אוורור.
 • להשתמש במערכות של איסוף אבק ומסננים שעומדים בתקנים מחמירים.
 • השתמש ככל האפשר במשטחים המונעים ככל האפשר הצטברות של אבק.
 • ספקו גישה לכל האזורים (גם הנסתרים) לבדיקה וניקוי האבק.
 • להשתמש בשיטות ניקוי שאינן מייצרות ענני אבק.
 • לוודא שאין מקורות הצתה לא בטוחים.
 • להשתמש בשואבים מוגני פיצוץ מאושרים.
 • לפתח פרוטוקול ניקוי של בדיקה, ניקוי ובקרה במרווחי זמן קבועים.

חשוב לזכור, אם נעשה שימוש עקבי ובשילוב עם תוכנית תחזוקה מקיפה, ההשקעה של המתקן בוואקום חסין פיצוץ תגרום להרבה יותר מסתם מפעל נקי; זה יחסוך כסף, יגן על שלמות החברה, יגדיל את הפרודוקטיביות, והכי חשוב, יגן על הנכס היקר ביותר, העובדים. חברת "NILFISK" מייצרת שואבים מוגני פיצוץ, מהמתקדמים והבטוחים ביותר.